15.01.2020 Dni niezwykłe i urodziny

W ramach obchodów Dni Niezwykłych Pani Agnieszka Opoka zabrała nas w podróż do słonecznej Italii.   

Nie mieliśmy zbyt wiele czasu aby zwiedzić wszystkie wspaniałe miejsca z, których słyną Włochy, ale zobaczyliśmy kilka naprawdę niezwykłych.

W majestatycznym Rzymie – zobaczyliśmy Koloseum i Bazylikę Św. Piotra, a także fontannę di Trevi. Oczywiście wrzuciliśmy do niej monetę, aby jeszcze raz tu wrócić. Później udaliśmy się nieco na południe do Pizy, gdzie zobaczyliśmy krzywą wieżę i do Wenecji, gdzie kolorowe gondole poprowadziły nas krętymi kanałami wprost pod Pałac Dożów.  A kiedy dotarliśmy na wybrzeże ujrzeliśmy najpiękniejszy z żywych obrazów – kolorowe domki na wzgórzu – Cinque Terre (krajobrazowy park narodowy Pięć Ziem), gdzie na przestrzeni 10 km kwadratowych mieści się aż pięć malowniczych miasteczek. 

We włoskiej restauracji przywitał nas najwspanialszy kucharz Giuseppe. Pokazał nam jak przygotować ciasto na najlepsza włoską pizzę. Mieliśmy także okazję posmakować wspaniałego wina Piccolo z dojrzałych włoskich winogron, powąchać i dotknąć świeżopalonych ziaren kawy, a także różnych rodzajów makaronu używanych do włoskich dań.

Po powrocie do Rzymu okazało się, że kilku uczestników naszej wycieczki w miesiącu styczniu obchodziło urodziny. Tradycyjnie wręczyliśmy solenizantom prezenty i zaśpiewaliśmy im sto lat ale tym razem najpierw po włosku, a później po polsku.