2.10.2020 Dni niezwykłe – Śląsk i Ślązacy

Dziś w ośrodku przywitała nas śląska, taneczna muzyka. Panie Kasia Mrowiec i Agnieszka Szymańska, pełne zapału, od rana stroiły hol główny na „Piękna nasza Polska cała”. Tym razem tematem przewodnim był „Śląsk i Ślązacy”. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie jak wygląda strój górnika, zbadać bryły węgla kamiennego, przyjrzeć się z bliska atrybutom śląskiej gospodyni oraz podziwiać śląskie stroje i przedmioty używane na Śląsku przez naszych dziadków i babcie.

Każdy chętny mógł uwiecznić własny wizerunek na zdjęciu, w specjalnie przygowanym szablonie i wcielić się w Ślązaczkę lub Ślązaka w ludowych i górniczych strojach.

Nie obyło się bez typowego śląskiego kołacza przygotowanego przez nasze Panie kucharki. Placek był tak pyszny, że wszyscy zajadali z apetytyem i nie pozostał ani jeden okruszek.

W salach śpiewaliśmy śląskie szlagiery, wykonywaliśmy prace plastyczne związane z tematem spotkania, oraz rozwiązywaliśmy zagadki. Oglądaliśmy także śląskie bajki i słuchaliślmy legend z naszego regionu.

Bardzo dziękujemy.