Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy jest pierwszą placówką Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koła w Tychach i funkcjonuje nieprzerwanie od 1992 roku. Jest dedykowany dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami oraz głębokim w wieku od 3 do 25 roku życia. Nasza placówka oferuje kompleksową i wielodyscyplinarną pomoc w zakresie rehabilitacji, edukacji i rewalidacji oraz odpowiednią opiekę uwzględniającą stan, wiek i potrzeby podopiecznych. Priorytetem wszelkich oddziaływań terapeutycznych jest uzyskanie przez wychowanków optymalnej autonomii i zaradności życiowej na miarę ich indywidualnych możliwości i potrzeb.
Placówka oferuje:
– realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki poprzez zajęcia edukacyjno – terapeutyczne i rewalidacyjno – wychowawcze prowadzone przez oligofrenopedagogów
– diagnostykę i opiekę medyczną (lekarz pediatra – neurolog, lekarz rehabilitacji leczniczej – pediatra, pielęgniarka, ratownik medyczny)
– diagnostykę i terapię logopedyczną
– diagnostykę i terapię pedagogiczną (tyflopedagog, surdopedagog, oligofrenopedagodzy)
– diagnostykę i terapię psychologiczną (psycholog kliniczny)
– rehabilitację
– bezpłatne: wyżywienie, dowóz i odwóz wychowanków (realizujących obowiązek szkolny)
– opiekę w godzinach 7.00-16.00
Przyjęcia:
Przyjmujemy dzieci i młodzież z terenu Tychów i sąsiednich miejscowości. Osoby zainteresowane umieszczeniem swojego dziecka w naszej placówce odsyłamy do zakładki Zapisy do OREW.
Nasza placówka okresowo poddawana jest ocenie – ostatnia ocena została dokonana przez Śląskie Kuratorium Oświaty w lipcu 2014 roku.
Przeczytaj raport: https://www.seo2.pl/reports/1000573484145.pdf
EDUKACJA I REWALIDACJA
W zależności od stopnia niepełnosprawności intelektualnej nasi wychowankowie przydzieleni są do zespołów edukacyjno – terapeutycznych lub rewalidacyjno – wychowawczych. W zespołach edukacyjno – terapeutycznych uczą się dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami. Aktualnie w ośrodku funkcjonuje sześć takich zespołów:
– dwa zespoły przedszkolne
– jeden zespół wczesnoszkolny (klasy I – III)
– dwa zespoły szkoły podstawowej (klasy IV-VIII)
– jeden zespół gimnazjum (klasy I-III)
Liczba uczniów w danym zespole zgodnie z wytycznymi ministerialnymi wynosi maksymalnie 8 osób.
Zespoły rewalidacyjno – wychowawcze przeznaczone są dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu głębokim. Obecnie w naszej placówce jest sześć takich zespołów. Liczba wychowanków w tego typu zespole nie przekracza czterech osób.
Praca z uczniami i wychowankami poszczególnych zespołów jest oparta o Indywidualne Programy Edukacyjno – Terapeutyczne lub Indywidualne Programy Rewalidacyjno – Wychowawcze skonstruowane przez zespół specjalistów, w skład którego wchodzą: oligofrenopedagog, fizjoterapeuta, logopeda, psycholog kliniczny oraz lekarz pediatra – specjalista neurolog i lekarz pediatra – specjalista rehabilitacji leczniczej. Programy uwzględniają poszczególne działy edukacji lub rewalidacji oraz preferencje, zainteresowania, możliwości i ograniczenia ucznia/wychowanka, a także zalecenia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej i ewentualne wnioski rodziców/opiekunów.
Realizację celów programowych umożliwia bogate wyposażenie sal w sprzęt audiowizualny i szeroki wachlarz nowoczesnych i atrakcyjnych pomocy dydaktycznych uwzględniających potrzeby naszych podopiecznych.
W pracy wykorzystujemy szerokie spektrum metod terapeutycznych min. czytania globalnego i symultanicznego, glottodydaktyki, Knillów, Sherborne, SI, Porannego Kręgu, F. Affolter, I. Lovaasa, AAC zależnie od indywidualnych potrzeb uczniów/wychowanków, ich wieku i specyfiki grupy.
Oprócz zajęć zespołowych prowadzonych przez oligofrenopedagoga nasi podopieczni w zależności od potrzeb i zaleceń korzystają z:
– indywidualnych zajęć logopedycznych
– indywidualnych zajęć z tyflopedagogiem
– indywidualnych zajęć z surdopedagogiem
– terapii Tomatisa
– zajęć muzykoterapii,
– dogoterapii,
– zajęć parateatralnych
– seansów w Sali Doświadczania Świata
– seansów Grocie Solnej
– zajęć integracyjnych z uczniami z zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli
– wyjść edukacyjnych poza placówkę
– wycieczek
– imprez okolicznościowych
Podstawą naszego działania jest przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo naszych podopiecznych. W opiece nad wychowankami pomagają nam pielęgniarka i ratownik medyczny.
RHABILITACJA
Fundamentalnym celem rehabilitacji w naszej placówce jest doprowadzenie pacjenta do stanu optymalnego rozwoju fizycznego poprzez zastosowanie terapii opartych na skutecznych technikach i metodach terapeutycznych dostosowanych do jego indywidualnych potrzeb i możliwości.
Fizjoterapeuci pracują z wykorzystaniem wciąż aktualizowanego, nowoczesnego podejścia leczniczego. Są specjalistami w zakresie:
-
NDT Bobath
-
NDT Bobath Baby
-
Terapii SI,
-
Rozluźniania Mięśniowo – Powięziowego
-
Terapii Lehner – Schrott
-
Terapii PNF
-
Trójpłaszczyznowej manualnej terapii stóp
W ramach fizykoterapii pacjenci ośrodka korzystają z:
-
Elektroterapii
-
Krioterapii
-
Laseroterapii
-
Hydroterapii
-
Światłolecznictwa (bioptron, solux)
-
Ciepłolecznictwa
W celu poprawy stabilizacji tułowia i wspomagania prawidłowego ustawiania kończyn dolnych w terapii stosowana jest orteza dynamiczna Dunag 01, wspomagająca pionizację i naukę chodu naszych pacjentów.
ZAPISY
Zapisy do Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego są powadzone przez cały rok kalendarzowy, w zależności od ilości wolnych miejsc.
Wstępnego zapisu można dokonać;
– telefonicznie – pod nr tel. (32) 227 33 00
– lub osobiście – w siedzibie ośrodka
PRZYJĘCIE DO OŚRODKA
Dziecko zostaje przyjęte do ośrodka na podstawie:
– orzeczenia Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej o potrzebie kształcenia specjalnego lub o potrzebie zajęć rewalidacyjnych
– skierowania od lekarza POZ, o treści (skierowanie do rehabilitacji w OREW), ICD 10 zgodnie z załącznikiem do obecnego rozporządzenia
– kompletnej dokumentacji medycznej
W przypadku braku wolnych miejsc możliwe jest zapisanie na listę oczekujących.