PSONI Tychy – Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy Tychy

tel: (32) 227 33 00        osrodek@orew.tychy.pl

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego
Przekaż nam 1,5% swojego podatku 

KRS 0000013377

Dziś mają swoje święto wszystkie kobiety. Czy wiecie, że święto kobiet sięga czasów starożytnych? W starożytnym Rzymie 1 marca obchodzone były matronalia, święto związane z końcem zimy i płodnością. Tego dnia symboliczną władzę nad miastem przejmowały kobiety. W świątyniach Junony spotykały się wyłącznie kobiety, prosząc o szczęście i płodność. A mężczyźni obdarowywali je drobnymi prezentami.

W Polsce, obok czekoladek kwiaty są najczęściej wręczanym prezentem z tej okazji. My wybraliśmy dla naszych Pań i Koleżanek róże. A jak jest w innych krajach?

We Włoszech, Rumunii i w Rosji Panie obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. W Portugalii 8 marca kobiety spotykają się wieczorem i świętują we własnym gronie. Organizowane są przyjęcia i spotkania, na które wstęp mają tylko Panie. W Chinach w ramach prezentu Pracownice otrzymują pół dnia wolnego, a w Wietnamie Dzień Kobiet obchodzony jest dwukrotnie – 8 marca i 20 października. Natomiast nieco inaczej wyglądają obchody święta kobiet w Wielkiej Brytanii. Tego dnia organizowane są wystawy i wykłady, których tematem jest rola kobiet w społeczeństwie, kulturze i nauce.

Skip to content